HAKKINDA

BİZ KİMİZ ?

BLc İskele Mühendislik A.Ş, inşaat sektöründe önde gelen bir çözüm sağlayıcısıdır. Misyonumuz, müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için yüksek kaliteli, güvenilir ve yenilikçi iskele çözümleri sunmaktır. Değerlerimiz arasında müşteri memnuniyeti, kalite, güvenilirlik ve sürdürülebilirlik yer almaktadır.

30 +

Endüstriyel Proje

400 +

Dış cephe Projesi

23 +

yıllık deneyim

1000 +

fazla projede iş ortaklığı

Our Services

İSKELE SİSTEMLERİMİZ

FLANŞLI İSKELE SİSTEMİ

Benefit of the socie where we oper ate success for the website

Güvenlikli Cephe İskele Sistemi

Benefit of the socie where we oper ate success for the website

Kalıp Altı İskele Sistemi

Benefit of the socie where we oper ate success for the website

SİZE ULAŞALIM...

İrtibat Bilgilerinizi yazınız .

  Learn More From SSS

  Günümüzün güncel ve kafalarda soru işaretleri oluşturan düşüncelerinden bir tanesi de;
  ‘Elimde mevcut boyalı eski inşaat iskelelerim var, bunları bir şekilde sıcak daldırma galvaniz kaplama yaptırabilir miyim ?’

  Bu düşüncenin kaynağında yatan mantık şu;
  Galvanizli yeni TSE Belgeli iskeleler pahalı, elimde de mevcut boyalı iskelelerim var bunları atmak yerine, galvanizle kaplasam acaba iş müfettişlerinin şantiye denetimlerde fark ettirmeden kabul ettirebilir miyim?
  Doğrudan cevabı verelim; Hayır Bu İş Olmaz.

  Sebebine gelince;
  Öncelikle mevcut boyalı iskele sistemlerinin sıcak daldırma galvaniz kaplama olabilmesi için üzerlerindeki boyanın tamamen temizlenmesi gerekmektedir. Bunun için yapılabilecek en pratik yöntem ‘kumlama’ dır. Ancak kumlama ile boyalı iskele borularının dış yüzeyinin boyasını temizleyebilir, fakat maalesef iç yüzeyinin boyasını temizleyemezsiniz.

  İçi boyalı boruları galvaniz tesisleri kaplama için kazana daldırmayı kabul etmezler. Çünkü o iç kısımdaki boya yanacak, yüzeyi kurum olacak ve hiçbir şekilde galvaniz almayacaktır.

  Bu soruya kesin bir cevap vermek zor. Özel kimyasallarla boyaların temizlenmesi elbette mümkün, ancak dediğimiz gibi hali hazırdaki temizleme kazanları genelde yağ ve pas için hazırlanmış sistemler. Boya için özel çalışma yaptırıp, özel kimyasallar tedarik edip, komple kazanı dolduracak miktarda yatırım yapmak gerekecektir.

  Diğer yöntemlerde galvaniz kaplayabilmek için mücadele varken, bu yöntem en basit, en temiz, en zekice ! yöntem olarak gözüküyor. Hiç uğraşmadan gri renk bir boyaya belki de piyasa soba boyası diye geçen boyayla iskele elemanlarını komple boyamak ve tüm denetlenme dertlerinden kurtulmak!

   

  Yukarıda bahsi geçen 3 yöntemde İLLEGAL düşünceyle akla gelen yöntemlerdir. Her 3 seçeneğinde basitçe bir şekilde yapılabileceğini varsaysak bile, yapılacak bu işlem yasal olmayan illegal bir yöntemdir.

   

  Ve yaşanabilecek olası kazaların sonucunda müfettiş raporlarında bu durum dillendirilecek ve sizin bu çabanız belki de ‘ kasten teşebbüs ’ suçu olarak değerlendirilecektir.

   

  Kaldı ki, mevcut boyalı inşaat iskele sistemleri ile yeni TSE belgeli sistemler arasında ki tek fark

  ‘galvaniz kaplanması’ değildir.

   

  Kamalı flanşlı elemanlarda yatay eleman uçlarında yer alan kurt ağızları artık döküme dönüşmüştür. H tipi ve Flanşlı iskele için topukluk (tekmelik) şartı gelmiştir. Merdiven ölçüleri, kapak ölçüleri değişmiştir. Yürüme platformlarının enleri değişmiş, iki platform arası boşluklar belirlenmiş ve ürünler bu şartları yerine getirebilecek şekilde yeniden tasarlanmıştır.

   

  Ve denetmenler bu detayları fark edecek şekilde eğitimli kişilerdir. Siz eski boyalı iskelenizi istediğiniz kadar sıcak daldırma galvanize çevirin, denetmenler ilk bakışta uygunsuz noktaları fark edecek ve iskeleniz kabul edilmeyecektir.

   

  Bu illegal düşünce, bu zahmetlere değmeyecek, astarı yüzünden pahalı hale gelecektir. Her işlem için tüm malzemelerin taşınması paketlenmesi gerektiğini de hesaba katmalısınız.

   

  Peki eldeki mevcut inşaat iskelelerini ne yapabilirim?

   

  Bu durum Türkiye’nin büyük sorunlarından bir tanesidir. Bunun için zarar etmeden yapılabilecek en güzel şey, TS EN 12810-1 standardının aranmadığı ülkelerde pazar araştırması yaparak 2.el olarak ihracatını yapmak olacaktır. Bunu herkesin yapması mümkün değil, onun için büyük çapta 2.el işi yapan ihracatçılarla irtibata geçip konunun birlikte değerlendirmesi en kolay yoldur.

   

  En kötü ihtimal de iskelelerin geri dönüşüm için hurda tesislerine satılması olacaktır.

  Bugün için maalesef ‘eskisini getir, yenisini götür’ gibi bir kampanya sektörümüz için uygulanamamaktadır.

  Our Works Tamamlanan Projelerimiz

  Doğru Çözüm Ortağınız ...

  BLC İSKELE MÜHENDİSLİK A.Ş

  Follow by Email
  Instagram
  WhatsApp